Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Czy da się zabezpieczyć?
  • Samochody osobowe
  • Możliwość komentowania Najczęściej kradzione samochody w Polsce została wyłączona

W trakcie zakupu nowego samochodu, nikt z nas nie zastanawia się z pewnością, jaka jest szansa, że zostanie on skradziony. Podchodziłoby to chyba pod rodzaj paranoi. Niemniej jednak, policja jest w stanie przedstawić ranking samochodów najczęściej wybieranych przez złodziei, a także miast, w których do kradzieży dochodzi najczęściej.
Jeśli jesteś posiadaczem którejś z wymienionych w dalszej części artykułu marek, może warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem dla Twojego samochodu.
1. Te samochody najczęściej kradną
2. W tych miastach ginie najwięcej samochodów
3. Skąd najczęściej znikają samochody?
4. Rady dla posiadaczy samochodów

Te samochody najczęściej kradną

Jak wskazują wyniki raportów opublikowanych przez policję, najczęstszym łupem złodziei są samochody popularne. Przyczyna jest bardzo prozaiczna – takie auta najłatwiej sprzedać na części. Nie trzeba przebijać numerów, ani nawet zmieniać koloru lakieru, auta rozbierane są w ciągu kilku godzin, a części natychmiast trafiają do obrotu na czarnym rynku. Zapytaj specjalistów prowadzących skup samochodów w Katowicach, które auta najlepiej wybrać oraz jak się zabezpieczać przed kradzieżą.

W ubiegłym roku, najbardziej poszkodowanymi przez złodziei samochodów, byli posiadacze Volkswagena Golfa – 674 kradzieże. Na drugim miejscu uplasowały się Audi A4, z wynikiem 584 kradzieży, a na trzecim znów Volkswagen, tym razem Passat – 479 odnotowanych kradzieży w roku 2016. Do ulubionych przez złodziei samochodów należą także Volkswagen Touran, Audi A6 i Mazda 6. Samochody o których mowa, łączy to, że uważane są ze jedne z najbardziej niezawodnych, na polskich drogach jeździ ich sporo, a zatem zapotrzebowanie na części jest równie duże.

Złodzieje bardzo szybko spieniężają w ten sposób swoje łupy. Co jednak ciekawe, nie we wszystkich rejonach Polski, popularnością wśród złodziei cieszą się te same modele. W stolicy na przykład, najwięcej ginących samochodów jest pochodzenia japońskiego, co nijak się ma do średniej krajowej.

Naciśnij, aby zadzwonić tel. 791 286 830

Drugi nr naciśnij, aby zadzwonić tel. 881 666 108

W tych miastach ginie najwięcej samochodów

Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem, że miastem, w którym dochodzi do największej liczby kradzieży jest Warszawa. Im większa liczba ludności, tym większa liczba samochodów, a co za tym idzie szans na kradzieże. Drugie miejsce nie jest jednak już tak oczywiste, ponieważ zaraz po Warszawie, najczęściej kradzieże aut zdarzają się w Katowicach, a te, są dopiero dziesiątym pod względem wielkości miastem w Polsce.

W samej Warszawie skradziono w ubiegłym roku ponad 2800 aut, 1660 w Katowicach, prawie 1500 we Wrocławiu. Jak pokazują statystyki, w Polsce co 40 minut ginie samochód. Policja podkreśla jednak, że tendencja jest malejąca, dekadę temu bowiem, do kradzieży samochodów dochodziło trzykrotnie częściej.

Naciśnij, aby zadzwonić tel. 791 286 830

Drugi nr naciśnij, aby zadzwonić tel. 881 666 108

Skąd najczęściej znikają samochody?

Najwięcej zgłoszeń kradzieży, jakie trafiają do akt policyjnych, opisuje przypadki zniknięcia samochodu z parkingów niestrzeżonych – to niemal 35% wszystkich kradzieży. Dalej giną auta pozostawione na ulicach, parkingach osiedlowych, posesjach prywatnych, i parkingach centrów handlowych. Jak się okazuje, już samo garażowanie auta zmniejsza ryzyko jego kradzieży. Wielu z nas zachodzi w głowę, jak w ogóle możliwe są kradzieże auta, przy wszystkich niezawodnych systemach, alarmach, wszechobecnym monitoringu i wielu zabezpieczeniach stosowanych przez właścicieli.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że wszelkie technologie stworzony zostały przez człowieka, zatem i człowiek jest w stanie je przechytrzyć. Obecnie znanych jest co najmniej kilka metod kradzieży, zaczynając od najprostszych, do tych bardzo zaawansowanych, stosowanych w najnowszych modelach. „Wytrych” czy „dziabąg” to dwie najpopularniejsze, mechaniczne metody, które pozwalają złodziejowi włamać się do samochodu już w 30 – 40 sekund. Ale bardziej wyrafinowani złodzieje, są nawet w stanie wykorzystywać urządzenia, używające fal radiowych, za których pomocą dezaktywują i otwierają zamki samochodowe.

Naciśnij, aby zadzwonić tel. 791 286 830

Drugi nr naciśnij, aby zadzwonić tel. 881 666 108

Rady dla posiadaczy samochodów

Przede wszystkim ostrożność. Czasem złodziejom nie potrzeba żadnych tricków, bo właściciele samochodów przez roztargnienie pozostawiają je otwarte. Dobrze parkować w widocznych, lub monitorowanych miejscach, a także zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, w tym także ubezpieczenie od kradzieży.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Back to top